Ružencové bratstvo
je združenie duchovne zjednotených veriacich, ktorí uctievajú blahoslavenú Pannu Márii a modlitbou posvätného ruženca vyprosujú pre seba, Cirkev a svet, potrebné milosti a snažia sa o neustály pokrok v kresťanskej dokonalosti. Cieľom Ružencového bratstva (ďalej RB), je spása duší a šírenie úcty k Ružencovej Panne Márii prostredníctvom modlitby posvätného ruženca, ktoré udelil reholi Kazateľov (dominikánov) pápež sv. Pius V. dňa 17. septembra 1569 bulou Consueverunt Romani Pontifices. Okrem toho z moci svojho úradu, na večné časy poveril bratov dominikánov, aby rozširovali modlitbu posvätného ruženca v celej latinskej Cirkvi. Členstvo v Ružencovom bratstve
Apoštolát Ružencového bratstva
Stanovy Ružencového bratstva Členovia RB sa riadia Stanovami Ružencového bratstva na Slovensku. Riadni členovia RB sú členmi dominikánskej rodiny a majú účasť na všetkých dobrách, milostiach i prísľuboch Panny Márie, daných tejto reholi. Výsady a prísľuby Ružencového bratstva
Okrem toho môžu členovia RB na základe dekrétu Posvätnej Apoštolskej Penitenciárie z 11. januára 1969, za obvyklých podmienok získať plnomocné odpustky v nasledujúcich dňoch:
Spoločenstvá Živého, Svätého a Večného ruženca Šírenie a oživenie modlitby posvätného ruženca v dominikánskom duchu uskutočňujú mnohí veriaci, ktorí sú formovaní dominikánskou mariánskou spiritualitou a zaväzujú sa modliť a šíriť modlitbu posvätného ruženca. Sú súčasťou tzv. dominikánskeho ružencového hnutia, a tvoria ho viaceré ružencové spoločenstvá. Medzi najznámejšie patria spoločenstvá Živého, Svätého a Večného ruženca. V našej farnosti máme evidovaných členov Živého ruženca.
Bratstvo Sv. ruženca pri farnosti sv. Alžbety Uhorskej v Hermanovciach
Bratstvo živého ruženca bolo založené v Hermanovciach v roku 1920. Záznamy o členoch nie sú evidované ani nie je možné zistiť počet ruží. V roku 1995 bolo obnovené ružencové bratstvo a zaevidované u dominikánskej rehole v Košiciach. V tom čase sa zapísal a spresnil zoznam členov a ruží – bolo 22 ruží a 330 členov. V roku 2003 nastala reorganizácia v ružencovom bratstve a to z toho dôvodu, že pápež Ján Pavol II. rozšíril sv. ruženec o ruženec svetla. Ruže sa museli rozšíriť z pätnástich členov na dvadsaťčlenné ruže. V tomto období počet ruží vzrástol na 25 a členov Živého ruženca bolo 500. Počas pôstneho obdobia roku 2005 sa uskutočnila duchovná obnova Ružencového bratstva s vtedajším promótorom RB na Slovensku P. Šimonom Tyrolom OP. V roku 2014 sa uskutočnila reforma. Každý člen ružencového bratstva mohol prehodnotiť a zvážiť svoje členstvo a nanovo sa prihlásiť. Vtedy sa ustálil počet ruží Živého ruženca na 18 úplných a jedna ruža je neúplná – má 16 členov. Za členov Ružencového bratova sa každú prvú nedeľu v mesiaci slúži sv. omša. Členovia bratstva sa zapájajú do modlitbového života farnosti – spoločná modlitba sv. ruženca, modlitby krížovej cesty, účasť na púťach, Turičnej novéne v Gaboltove.
Schönstattské hnutie Apoštolát putovných kaplniek
Medzinárodné schönstattské hnutie, pôsobiace na všetkých kontinentoch sveta, sa stáva čoraz známejšie aj na Slovensku a to najmä cez Apoštolát putovných kaplniek. Táto apoštolská iniciatíva spája všetky spoločenstvá hnutia: sestry, kňazov, rodiny, mužov a ženy, mládež, deti, … Schönstattské hnutie bolo založené 18. Októbra 1914 r. v Schönstatte, nachádzajúcom sa v Nemecku pri meste Koblenz nad Rýnom. V kaplnke sv. Michala archanjela páter Jozef Kentenich uzavrel s P. Máriou zmluvu lásky. Spolu s chlapcami – študentmi gymnázia, pre ktorých bol vychovávateľom a špirituálom, prisľúbili P. Márii v zmluve lásky: „my Ti budeme neustále dávať – prinášať dôvody našej lásky a Ty tu začni prebývať a pôsobiť“. Dnes je v celom svete ponad dvesto takýchto kaplniek, ktoré sa nazývajú schönstattské sanktuária, a v nich kraľuje P. Mária ako Trikrát Obdivuhodná Matka a Víťazná Kráľovná zo Schönstattu. Tento titul je prevzatý z Litánií loretánskych (Mater Admirabilis – Matka Obdivuhodná) a dejiny Schönstattu sa podpísali pod jeho rozšírenie na súčasné znenie. Titul Mater ter Admirabilis (MTA) sa vzťahuje na jedinečné materstvo P. Márie. ONA je: Matka BOHA; Matka VYKUPITEĽA; Matka VYKÚPENÝCH. Minulosť Schönstattu a jeho dejiny ukázali, že P. Mária chce naplniť túto svoju materskú úlohu zo schönstattských kaplniek, v ktorých má svoj trón. Chce porodiť Krista v mnohých a mnohých dušiach, robiac ich Kristovými nositeľmi na ich mieste pôsobenia a Kristovými šíriteľmi v našom modernom svete. Obraz Matky Božej zo Schönstattu je známy, najmä cez putovné kaplnky. Páter Kentenich tam, kde slávnostne umiestňoval obraz MTA, nehovoril toľko o obraze, ale oveľa viac o „svätyňke“, pretože podľa jeho názoru, umiestnením obrazu vzniká nové miesto milostného pôsobenia Matky Trikrát Obdivuhodnej. Už 30 rokov po založení Schönstattu sa hnutie stalo medzinárodným, k čomu poslúžilo väzenie jeho zakladateľa, pátra Jozefa Kentenicha a umiestnenie ho v koncentračnom tábore v Dachau. Po troch rokoch bol prepustený. Potom začal navštevovať schönstattské centrá rozsiate po celom svete. Brazílčan, otec rodiny, stály diakon Jan Luiz Pozzobon sa už v r. 1950 spoznal s pátrom Kentenichom, uzavrel Zmluvu lásky s P. Máriou a svedčil o Božej láske tak, že prinášal putovnú kaplnku (11 kg) o veľkých rozmerov do rodín. Na príhovor P. Márie sa život členov rodín začal meniť. Dnes sedem miliónov rodín po celom svete prijíma mesačne návštevu MTA. Tým, že Matka Trikrát Obdivuhodná a Víťazná Kráľovná zo Schönstattu navštevuje rodiny, premieňa ich na „pekné miesto pre Boha a pre ľudí“, zhodne s názvom hnutia (Schönstatt znamená v preklade do slovenského jazyka „pekné miesto“). Na pekné a pokojné miesta sa rada vracia, tam pracuje so zápalom; tam sa človek dokáže otvoriť a vyhovoriť; tam je niekto, kto ho vypočuje. Denne sa každý z nás náhli, nemáme čas a pociťujeme neustály stres. Práca, vybavovačky, záujmové krúžky detí, rodinné oslavy, … neustále zvonenie mobilov nás ešte viac poháňajú.
Navrhuje, počas troch dní, chvíle stretnutia s Ňou v našich štyroch stenách, v našom dome, bez náhlenia sa. Nikoho nepozývame, ale chceme ako rodina byť bližšie Boha. Aspoň dva príklady:
ma prekvapil môj 8-ročný syn, svojím plným viery tvrdením: „mamka, netráp sa, predsa dnes je s nami Matka Božia!“
Keď mi známy ponúkli prijímať Matku Božiu každý mesiac v dňoch 6. a 7. Spontánne som odmietla kvôli zaneprázdnenosti. Krátko nato som si uvedomila, že v tých dňoch odišli do večnosti moji rodičia. Pochopila som, že ponuka prichádza od Boha, že ma chce v týchto dňoch potešovať po strate rodičov a byť s mnou, ako dobrý Otec a Matka“.
Kaplnka Putujúcej Matky Božej je náboženským symbolom. Kde mlčia ústa, tam sa prihovárajú symbole. Preto putovnú kaplnku môžu prijať taktiež tí, ktorým je ťažko pokľaknúť k modlitbe. Ona chce každého navštíviť tam, kde je. Tu je svedectvo istej rodiny:
Každomesačné návštevy Matky Božej sú dňami obnovy rodinného a manželského života. Sľubujeme Jej, že budeme Jej venovať viac času. Keď od nás odchádza do ďalšej rodiny, máme v srdci bolesť, že sme Jej tak málo obetovali a priniesli príspevky do kapitálu milosti. Súčasne si uvedomujeme, že každá Jej návšteva je šancou zamyslenia sa nad sebou, zastavenia sa: koľko rôznych vecí nás odťahuje od Boha, občas je treba zlapať dych, inokedy sa vnútorne obnoviť a posilniť nádej, že chceme Bohu ostať verní.
A Matka, ako hovorí sv. Ján Pavol II, nielenže čaká na svoje deti v ich vlastnom dome, ale ide za nimi všade, kde žijú, kde pracujú, kde majú svoje rodiny, kde sú pripútaní k lôžku bolesti, ba dokonca tam, kde zišli z cesty a zabúdajú na Boha, kde majú svedomie obťažené hriechom“. Prakticky to vyzerá takto: Z domu do domu, v skupine 7 – 12 rodín alebo osamotených osôb putuje kaplnka. Matka Božia prichádza raz v mesiaci na 2-3 dni k osobám v skupine. Ku kaplnke patrí aj karisblok, ktorý obsahuje odporúčané modlitby, texty k meditácii, k čítaniu, … Každý má povinnosť odovzdať ju nasledujúcej rodine, ktorá je na zozname. Zoznam je stály, čiže každý mesiac odovzdávame putovnú kaplnku tej istej rodine a tiež ju prijímame od tej istej rodiny. Ak sa pridajú nové rodiny, vznikne nová skupina, na jej čele je zodpovedná osoba – vedúca. Tieto sú v kontakte s Bohu zasvätenou osobou patriacou do schönstattského inštitútu. Záväzok prijímať kaplnku je na jeden rok, ináč členovia skupiny nemajú žiadne predpísané povinnosti, okrem tej, že prijmú Matku Božiu s Ježišom ako vzácnych Hostí a venujú im svoj čas. V schönstattských centrách sa modlia za všetkých, ktorých navštevuje Matka Božia; modlia sa za farnosti, v ktorých sú skupiny Apoštolátu putovných kaplniek. Čo od nás očakáva putujúca Matka Božia? V Evanjeliu sa nachádza text o svadbe v Kane Galilejskej. Ukázalo sa, že je nedostatok vína. P. Mária povedala sluhom: „urobte všetko, čo vám Ježiš povie“. A On rozkázal, naplniť džbány vodou. Sluhovia priniesli vodu – urobili 1 % a zvyšok (99 %) učinil Ježiš sám. Boh potrebuje nás, našu spoluprácu, našu námahu (1 %). Máme priniesť len „vodu nášho života“, naše každodenné starosti, choroby, trápenia, námahy a dobrú atmosféru v rodine, dobre vykonanú prácu, radosť, zriekanie a všetko, čím sú naplnené naše všedné dni. To všetko bude Ježišovi pripomínať: pozri, priniesli vodu, urob zázrak premeny.
Pozývam k spolupráci a záujemcovia o prijímanie putovnej kaplnky sa môžu nahlásiť telefonicky na čísle: 0908 336 281 – treba nadiktovať meno, priezvisko, adresu a telefón. Spracoval: Koordinátor Schönstattského hnutia na Slovensku, PhDr. ThDr. Mária Slivková, PhD., členka Inštitútu Paní Schönstattu.
|